logo

logo

niedziela, 1 maja 2016

Makaron orkiszowy z warzywami

 
 
Składniki:
makaron orkiszowy suchy (100g)
1 cebula (50g)
brokuł (250g)
papryka konserwowa (150g)
sok pomidorowy (100ml)
przyprawy (sól, pieprz, suszone zioła, papryka słodka, chili)

 





Przygotowanie:
Brokuł gotujemy w osolonej wodzie do miękkości, następnie odcedzamy i kroimy na mniejsze cząstki. Paprykę konserwową kroimy w kostkę. Cebulę kroimy w kostkę wrzucamy na patelnię, solimy, podlewamy odrobiną wody i dusimy pod przykryciem , następnie dodajmy brokuł, paprykę i sok pomidorowy. Wszystko przyprawiamy i podgrzewamy kilka minut na małym ogniu. Makaron gotujemy zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, (przeważnie ok. 7 minut), po tym czasie odcedzamy i dodajemy do warzyw na patelni. Makaron orkiszowy jest dość kruchy, więc całość mieszamy bardzo delikatnie.



Wartość energetyczna całego makaronu z warzywami – 510kcal

Wartość energetyczna 1 porcji (1/3 makaronu) – 170kcal






Makaron orkiszowy

Jestem po wypróbowaniu pełnoziarnistego makaronu orkiszowego w dwóch odsłonach:
Makaron pełnoziarnisty orkiszowy BIO wstążki i Makaron pełnoziarnisty orkiszowy BIO trzy kolory, oba dostępne w bakaliowym
e-sklepie BadaPak.pl.
 
Orkisz uznawany jest za jedno z najcenniejszych zbóż, sama nie wiem jak to się stało, że wcześniej takiego makaronu nie jadłam. Orkisz przede wszystkim wzmacnia odporność organizmu, usuwa toksyny, poprawia jakość krwi, pomaga przy zmęczeniu i spadku energii. Ma też właściwości przeciwzapalne i antyalergiczne. Ponadto obniża poziom cholesterolu, zapobiega kamicy żółciowej, zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę, wzmacnia narządy zmysłów i spowalnia procesy starzenia się organizmu.

 
Skład makaronu to świeżo zmielona mąka orkiszowa i woda, a w przypadku kolorowego barwniki naturalne takie jak szpinak, papryka i kurkuma.

Wartości odżywcze dla 100g produktu (suchego):

Wartość energetyczna –335kcal
Białko – 14,4g
Tłuszcze – 2,6g
Węglowodany – 64g

Czas gotowania krótki, około 7 minut. Z moich obserwacji wynika, że jest bardziej kruchy niż makaron z mąki pszennej. Po ugotowaniu jest w porządku, zachowuje kształt i estetyczny wygląd, ale już po odgrzaniu różnie bywa z tym kształtem. Także jeśli zależy nam na wyglądzie, to najlepiej ugotować taką ilość makaronu, by nic nie zostało na później.